V prípade, ak má pacient vypísanú žiadanku od nezmluvného lekára alebo od nezmluvnej ambulancie, všetky vyšetrenia, na ktoré ho táto ambulancia odosiela, si musí pacient hradiť v plnej výške sám. Na uvedenú skutočnosť musí upozorniť odosielajúci lekár.
Počítačový tomograf (CT) sa používa na zobrazenie častí ľudského tela v jednotlivých vrstvách pomocou počítačového spracovania röntgenových lúčov. Táto metóda má celotelové využitie, je veľmi presná a dokáže odhaliť už detail s veľkosťou 2 mm. Na rozdiel od klasického RTG vyšetrenia má CT výhodu zobrazovania mäkkých častí a orgánov. Spracovaním získaných dát – intenzity žiarenia na jednotlivých snímkach – je možné rekonštruovať trojrozmerné zobrazenie pacienta.
Na našom pracovisku používame prístroj Somatom Emotion so 16 radmi detektorov od firmy Siemens.
Základná príprava na vyšetrenie CT je 5 hodín pred vyšetrením nejesť, je potrebné prijímať dostatočný objem tekutín, ale len nesladený čaj a čistú vodu. Dostatočné pitie pred i po vyšetrení je dôležité hlavne preto, aby sa kontrastná látka, ktorú podávame pri vyšetrení do žily, rýchlo a bez nadmernej záťaže obličiek vylúčila z tela von. Lieky možno užiť ako inokedy.
Vyšetrenie tenkého čreva (enterografia): na pracovisko treba prísť hodinu pred vyšetrením.
Vyšetrenie hrubého čreva (kolonografia): 3 dni pred vyšetrením dodržať bezbytkovú stravu, doporučujeme jesť kašovitú stravu a piť veľa tekutín, a deň pred (popoludní) užiť X-preparát na vyčistenie čreva.
Pre vyšetrenie väčšiny orgánov je potrebné podať kontrastnú látku do žily. Pri podaní kontrastnej látky môže byť pocit tepla v celom tele, nutkanie na močenie, či pachuť v ústach. Tieto pocity však veľmi rýchlo odznejú. Celé vyšetrenie bežne trvá 10-20 minút, s výnimkou zavedenia kanyly do žily je nebolestivé.
Pokiaľ ste v minulosti mali nežiaducu reakciu na podanie kontrastnej látky, informujte o tom už lekára, ktorý Vás na vyšetrenia posiela. Ten by mal s lekárom CT pracoviska dopredu dohodnúť špeciálnu prípravu, aby sa predišlo nežiaducim účinkom. Túto skutočnosť oznámte i personálu CT pracoviska.
Pred vyšetrením si pacient odloží svoje oblečenie, ak obsahuje kovové časti, šperky a obuv. Podľa pokynov obsluhujúceho personálu sa uloží na vyšetrovací stôl a zaujme požadovanú polohu tak, aby bolo možné vyšetrenie vykonať v maximálne pohodlnej polohe. Vyšetrujúci usmerní vyšetrovaného aj počas vyšetrenia. Ďalej leží na stole, ktorý sa pohybuje podľa typu vyšetrenia. Pokiaľ sa jedná o vyšetrenie hrudníka alebo brucha bude pacient počúvať dychové pokyny počas vyšetrenia. Zhodnotenie CT vyšetrenia vykoná lekár – rádiológ s potrebnou kvalifikáciou na vyhodnotenie snímok. Výsledky vyšetrenia sú k dispozícii do dvoch pracovných dní.
Čo je ozón?
Kyslík O2 je najrozšírenejším prvkom na Zemi. Je nevyhnutnou súčasťou nášho metabolizmu pretože spúšťa tvorbu ATP v mitochondriách. V bunke vytvorený ATP je základným energetickým substrátom pre aktívne transportné procesy, ktorými je zabezpečovaná látková výmena, vstup substrátov do bunky a výstup medziproduktov, resp. konečných produktov. Hlavnou úlohou krvi je distribúcia kyslíka do tkanív. Ozón O3 je trojatómovou formou kyslíka. Je 1O x rozpustnejší v krvi ako O2.
Čo je ozonoterapia?
Je novinkou vo svetovej medicíne je to vysoko efektívna aplikácia lekárskeho ozónu pre liečebné účely. Rozvoj tejto metódy prebieha viac ako 100 rokov. V súčasnej dobe OZONOTERAPIA predstavuje vo svete pre lekárske pracovisko vysoko efektívny prostriedok so širokým spektrom pôsobenia.
Čo ponúkame?
Naše pracovisko začalo liečbu bolestí chrbta pomocou ozónovej terapie. Jednou z najčastejších príčin sú vyklenutia platničiek a degeneratívne zmeny chrbtice s útlakom nervových štruktúr. Pre diagnostiku tochto ochorenia je potrebné neurologické vyšetrenie s následným CT alebo MR vyšetrením.
AB Diagnostik a.s., Legionárska 7158/5, 911 01 Trenčín, Email: info@abdg.sk
Zmluvní partneri našich pracovísk: